وبسایت رسمی فروهر

کودکی فروهر

کودکی فروهر
4.8 از 18 رای

کودکی فروهر تشویقی در حقیقت همانند همه انسانهای دیگر نقطه عطفی در زندگی اوست که شالوده شخصیت و آینده اورا رقم زده است. آنچه که در داستان زندگی فروهر تشویقی حائز اهمیت است، این است که حامل نکات ظریفی است که بیانگر حقایقی شگرف در باب انسان شناسی و مبحث آسیب شناسی است که او بعدها در باب آن بسیار تحقیق و کنکاش کرده است.

با دقت بر روند رشد و شکل‎گیری شخصیت هر انسان در کودکی، می‎توان به گره‎ها و اختلالات عاطفی و شخصیتی او در طول دوران حیات او پی‎برد.

فروهر تشویقی درسال ۱۳۲۳ در حوالی ( کهریزک ) و در خانه سازمانی کارخانه قندی که پدرش در آنجا کار می‌کرد به دنیا آمد. پدرش همدانی بود و پس از گذراندن یک زندگی پر ماجرا و سکونت در چند شهر مختلف به آن محل آمده و در آنجا ساکن شده بود. او کوچکترین فرزند خانواده خود و ثمره یکی از ازدواج‌های متعدد پدرش بود. تاثیر زورگویی و آزار پدر و برادران او به خوبی در حرف‌ها و رفتارش احساس می‌شد و آثار شکنجه‌های ادوار گذشته هنوز در روی نقاط مختلف بدنش باقی مانده بود. پدر فروهر در نوزده سالگی ازدواج ناموفقی کرده بود و از آن ازدواج پنج فرزند داشت اما پس از طلاق، خانواده و شهر خود را رها کرده و سفرهایش را آغاز کرده بود.

کودکی فروهر

در زندگی فروهر تضادهای زیادی وجود داشت که اکثرا او را گیج و سر درگم می‌کرد.پدرش با آن که چندان اعتقادی به چیزی نداشت، ظاهرا مسلمان بود. خانواده‎اش مذهبی، پدرش معمم و از سلسله سادات بود. پدرش با آن که اصرار داشت همه آنها اصول دین را رعایت کنند و حتی معلم خصوصی قرآن و شرعیات برایشان گرفته بود، اما رفتار خودش با آنچه که از آنها می‎خواست مطابقت نداشت. خاطرات بدی که این تضادها ازهمان دوران در فروهر بوجود آورد، دریچه یکی از راه‎های ارتباط با خدا، دنیا و مردم را بر رویش بست.
فروهر از همان اوایل سعی می‎کرد توجه پدر و مادرش را بیشتر به خودش جلب کند و دلش می‎خواست آنها بیشتر از خواهر و برادرهای دیگرش دوستش می‎داشتند.
خواهرش به خاطر زیبایی و هوشش، مورد توجه همه بود و برادرش را هم پدر و مادرش به خاطر مظلومیتش دوست داشتند و گاه به او ارفاق می‎کردند، او هم شیطنت و لودگی را وسیله جلب توجه قرار داده بود.
با آن که اگر گاهی توجهی به او می‎کردند به صورت ناسزا شنیدن و کتک خوردن نصیببش می‎شد، اما به هر حال توجهی بود که تشنه آن بود و برای به دست آوردنش به هر کاری دست می‎زد. از چیزهایی که به او می‎دادند اکثرا راضی نبود و همیشه بیشتر از سهم خود انتظار داشت. اگر مادرش چیزی به او می‎داد که با برادرش تقسیم کند، همیشه بزرگترین آن را برای خودش بر می‎داشت و بعضی وقت‎ها اگر از تنبیه نمی‎ترسید اصلا چیزی به او نمی‎داد.
در مهمانی‏‎های خانوادگی به بساط رنگین مشروبخواری توجه به خصوصی داشت. حالات مشروب خواران برایش جالب بود و وقتی که مست بودند، احساس نزدیکی بیشتری با آنها می کرد.

دوران کودکی

فروهر از همان دوران کودکی فهمید که مستی، آزادی به خصوصی به مردم می‎دهد. چندین بار در میهمانی‎ها، باقی ماندۀ گیلاس مشروب دیگران را خورد که شاید او هم مثل آن ها بشود، اما آنقدر تلخ و بدمزه بود که دیگر به آن کار ادامه نداد.
مادرش را خیلی دوست داشت، اما او هم شدیدا از سوی پدرش تحت فشار بود و گه گاه تلافی دق دلی‎های خودش را سر بچه‎ها در می آورد، یا شکایت بچه‎ها را به پدرشان می کرد و به همین دلیل از او هم می ترسیدند.

کودکی فروهر

به گفتۀ خودش، فروهر در کودکی فقط از دو نفر نمی ترسیده، مادر بزرگ و دایی کوچکش و اگر ظرفیت عشقی در او وجود داشته باشد که گهگاه بتواند از خود نشان دهد،عشقی است که از این دو نفر آموخته است. مادربزرگش با آنکه خودش پولی نداشت، اما هر وقت او را می‌دید گوشه چارقدش را باز می کرد و یکی دو سکه پولی را که برایش کنار گذاشته بود با مهربانی در کف دستش می گذاشت و با اینکار خود آنقدر به او احساس ارزش می داد که هنوز از خاطرش پاک نشده است….

6 دیدگاه دربارۀ “کودکی فروهر”

 • رضا سیری گفت:

  باسلام وعرض ادب، این آقادوست داشته که موردتوجه قراربگیردو نزدیک بشودب دیگران، اولین تضادهای رفتاری راهم درپدر که ریس خانواده بوده ملاحظه کرده، مادرشو دوست داشته امابخاطرشرایط خاص نمیتونسته رابطه منطقی داشته باشه، قطعا” سرخورده شده وپناه آورده ب الکلی ها و …. که شروع یک بیراه بوده….

  • مدیر سایت گفت:

   رضا جان، سپاسگذاریم برای به اشتراک گذاشتن دیدگاهتون.
   فروهر به عنوان یک متخصص و مدرس در زمینه اعتیاد و بهبودی سعی داره تجربیات زندگیش رو به شکلی مناسب و کارآمد در اختیار همنوعانش قرار بده.
   به امید کمک به همنوعانمان…

 • علی گفت:

  امیدوارم بتونم خدمتی که کردی رو به دیگر انسانها عرضه کنم🤩❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *