وبسایت رسمی فروهر

راهنمای پیشگیری از لغزش

راهنمای پیشگیری از لغزش
3.3 از 3 رای

راهنمای پیشگیری از لغزش

کتاب راهنمای پیشگیری از لغزش یکی دیگر از کتاب‎ها و آثاری است که توسط فروهر شویقی ترجمه و تالیف گشته است. در کتاب راهنمای پیشگیری از لغزش به موضوعات مهمی درباره لغزش و پیشگیری از آن اشاره شده است.

در بین معتادان در حال بهبودی افرادی وجود دارند که پس از ترک مواد مخدر و حتی تجربۀ بهبودی در جمعیت‌های ۱۲ قدمی، مرتباً لغزش (Relapse) نموده و بیماری اعتیاد مجدداً در آنان فعّال می‌گردد. این افراد به جز بیماری اعتیاد، گرفتار بیماری و مشکل ثانویه‌ای به نام Chronic Relapse (لغزش مزمن) می‌شوند که اختصاراً به آن CR می‌گوییم.

این‌گونه افراد نه تنها از بیماری اعتیاد رنج می‌برند، بلکه از مشکل دیگری نیز که در تداوم و فعالیت بیماری اعتیادشان در آنان به وجود آمده است در عذابند. جهت رهایی از بیماری اعتیاد، روش دوازده قدمی برای عده‌ای از معتادان که در مراکز اقامتی کوتاه مدت تولد دوباره یا مراکز دیگر درمانی بستری می‌شوند و پس از ترخیص به NA می‌پیوندند و برنامه‌ی بهبودی ۱۲ قدمی را دنبال می‌کنند، به خوبی جوابگو است؛ اما برای گروه دیگری که در طبقه‌بندی CR قرار می‌گیرند، برنامۀ مذکور برای دسترسی به بهبودی مستمر و پایدار کافی نیست. بنابراین لازم به نظر می‌رسد تا این‌گونه افراد به کمک برنامه‌‎های خاص CR دسترسی به بهبودی پایدار را برای خود میسر سازند.

کتاب راهنمای پیشگیری از لغزش

 

مطالب کتاب

مطالب این کتابچۀ کار (Work Book) توسط ترنس گورسکی (Terence T. Gorski) که یک متخصص، محقق و مرجع صاحب نام در پیشگیری از لغزش می‌باشد طراحی شده است. امیدواریم این ترجمه به عنوان یکی از ابزارهای پیشگیری از لغزش بتواند در خدمت معتادان مبتلا به لغزش مزمن باشد؛ و آن‌هایی که تاکنون لغزش نکرده‌اند و می‌خواهند با بهره‌گیری از برنامه‌های کمکی، احتمال لغزش را در زندگی خود کاهش دهند نیز از این راه‌کارها استفاده کنند.

یکی از مشکلات عمده در بهبودی از اعتیاد به مواد مخدر (الکل هم مواد مخدر است)، لغزش یا بازگشت مجدد به مصرف مواد مخدر پس از یک دورۀ قطع مصرف می‌باشد. شما باید همواره احتمال وقوع لغزش را در نظر داشته باشید.

بهبودی از اعتیاد به مواد مخدر، روندی در حال تکوین و جاری است که مستلزم دو چیز است :

  • پـرهیـز و اجتناب از مصرف هر نوع ماده‌ی مخدر
  • تغییـر الگوهای فکری، نگرش ،‌ رفتارها و یا روش زندگی

امید به این است که با راهکارها و دستورالعمل‎هایی که در اختیارتان گذاشته شده است روی بیماری خود بیشتر کار کرده وشناخت پیدا کنید.

 

غلبه بر اعتیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *